Očkování je krásný byznys-rozhovor pro Mladou frontu Dnes

Datum vydání: 20.08.2020 
Zdroj: Mladá fronta DNES 
Rubrika: Z domova | Strana 2 | Autor: Jakub Kvasnička

Je to mediální virus, roušky jsou hloupost, zvláště ve školách, říká rektor Univerzity Karlovy.
Na rozhovor s MF DNES přiběhl s mírným zpožděním, protože měl zrovna schůzku s ministrem školství Robertem Plagou. „Roušky ve školách jsou nesmysl,“ tvrdí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který dlouhodobě patří mezi kritiky rázných opatření proti covidu-19 a který říká, že „není rozdíl mezi koronavirem a chřipkou“. Díky vědeckému týmu z UK přitom už v září bude na trh uveden unikátní test, který by měl určit, jestli máte právě covid, nebo chřipkové onemocnění. „Bude to levnější než současné PCR testy,“ slibuje Zima, vzděláním lékař a biochemik.

* Souhlasíte s plošným zavedením roušek od září?

Můj osobní názor je, že je to věc přehnaná. A možná předčasná. Třeba tvrzení, že roušky budou až do března? To je přece nesmysl. Jak máme vědět, co bude v březnu? Řada odborníků třeba plicního lékařství, se navíc k rouškám vyjadřuje velmi negativně – jsou také často zdrojem infekce. Roušky by měly být povinné v kritických infrastrukturách, kterými určitě nejsou školy. Jestli si někdo během dne má sedmkrát nasadit roušku, tak je to hloupost.

* Internet se tomu směje: cestou do třídy student roušku má, při učení nemá, v jídelně má, při obědě ale už nemá… Jak to budete řešit vy?

Vysokých škol se tato pravidla naštěstí netýkají. Budeme to řešit použitím zdravého selského rozumu, který tady jaksi chybí. Při větších akcích samozřejmě roušky budeme mít, a pokud bude epidemiologická situace vážná.

* A když student vyjde z auly?

To určitě ne. Pokud nás k tomu nedonutí.

* Vy jste říkal, že je to mediální pandemie. Je to pořád mediální pandemie?

Ano, je to mediální pandemie na druhou. Protože média akorát chtějí mít titulky, že je nejvíce nakažených, nejvíce nemocných, nejvíce nárůstů…

* Jsou to ale, myslím, hlavně fakta, informace o datech.

Tak já vám uvedu fakt – jeden den zemře jeden člověk a druhý den dva. A mediálně je to „dvojnásobek“. Lidi se zbytečně vyděsí.

* Vy se zase děsíte roušek. Dle jejich zastánců jsou to nejmenší zlo, nejjednodušší řešení. Není na tom něco?

Je to řešení k ničemu. Ten vir to nezabije. Rouška plošně nepomáhá.

* Epidemiologové tvrdí opak, nakonec směrem k účinnosti roušek změnila stanovisko WHO a řekla, že pomáhají.

No a nejdřív řekla, že nepomáhají. A pak že pomáhají. Vidíte to. Pokud nějaká instituce obrátí během měsíce názor o 180 stupňů, pak není věrohodná. Já vám položím jinou otázku: Proč jsme nenosili roušky minulý podzim, když byla chřipková epidemie, na kterou zemřelo více lidí než na koronavirus?

* To není otázka úplně pro mě, ale odborník by nejspíš odpověděl, že proti chřipce se dá očkovat, tudíž se rizikové skupiny obyvatel dají ochránit – zatímco v případě koronaviru ne.

Ale ti lidé umírali i přesto, že je očkování na chřipku. Teď tu máme akorát hon farmaceutických firem a lidí, kteří z toho budou mít benefity, aby se plošně očkovalo na covid! A stejně se ti lidé proti chřipce neočkují! Evropa má 470 milionů obyvatel – dokážete si představit, že se 470 milionů obyvatel proočkuje? A druhá věc – máme tady celou řadu očkování. A na ty nemoci, na které je očkování, lidé i v roce 2020 umírají. Tuberkulóza a tak dále…

* No, ale to většinou umírají ti neočkovaní…

Na chřipku je proočkovanost asi 8 procent populace. Stejně lidé na tu nemoc umírají. Víte, jaký to bude krásný byznys? A bude to k čemu? Plošné očkování na covid-19 je při současném stavu nesmysl. Očkováni by měli být lidé v kritických infrastrukturách, senioři, rizikové osoby. Proč by mladý, zdravý jedinec měl být očkován, když tam to onemocnění v absolutní většině probíhá naprosto neškodně? To, co média také nepíší, je, že asi 80 až 90 procent osob s covidem neví, že ten covid má, protože nemají skoro žádné příznaky.

* Zase budu oponovat. O bezpříznakovosti, snížení smrtnosti i menší závažnosti choroby se podle mě píše dost.

Ukažte mi titulek, který byl v médiích, titulek typu: 80 procent osob s koronavirem a nevědí o tom! Já jsem žádný takový titulek neviděl. A ministerstvo by konečně mělo říct pravdu, kolik lidí zemřelo na koronavirus a kolik s koronavirem. Protože to je rozdíl. Já se divím, že ministerstvo není schopné zanalyzovat vzorek nějakých 390 lidí. Když budete mít koronavirus v nose, dostanete infarkt a umřete, tak stejně budete ve statistice na koronavirus.

* Dobře, pojďme k testům, které na univerzitě vyrábíte. Jestli to správně chápu, půjde o test laboratorní, nebudu si ho moci koupit v lékárně?

Ne, samotestování na koronavirus ani neexistuje – jen ty rapid testy na určení protilátek, které nemají moc vypovídající hodnotu, naopak mají velkou chybovost a celou řadu dalších úskalí. Toto je PCR test, ke kterému potřebujete analyzátor. Ale je to otevřený systém, jde do jakéhokoliv přístroje. Můžete ho mít v malých i velmi výkonných analyzátorech, je tu platforma pro širokou distribuci.

* Ten PCR test stojí kolem 1 800 korun, kolik bude stát váš?

Cena bude určitě nižší, ale přesně vám to neřeknu. Cenu oznámíme 9. září na tiskové konferenci.

* Je paradoxní, že kritizujete byznys s vakcínou a Univerzita Karlova sama rovněž „byznys s koronavirem“ rozjíždí, což samozřejmě není vůbec nic špatného, naopak. Jsou v tom s vámi tři komerční subjekty. Bude to asi dobrý byznys, ne?

Byznys pro nás není primární. Ale pokud můžeme něco nabídnout na trh, tak proč ne? Třeba jako nedávno počítačovou hru Atentát 1942. My se snažíme komercionalizovat dobré produkty našich studentů a učitelů, patří to k univerzitě – tohle je konkrétně skupina pana profesora Stanislava Kmocha, jeho postgraduálních studentů z 1. lékařské fakulty. A komerční partneři jsou pro spolupráci v oblasti výroby a dalších věcí, které my už neumíme.

* V čem jsou ty vaše testy jiné, lepší?

Při transportu či práci v laboratoři se nevystavujete riziku nákazy, to je první věc. Druhá věc: u PCR testů je vždy klíčový moment izolace nukleové kyseliny například viru, kde je informace, kterou prokážete, že tam ten vir je. Nám se tuto izolaci podařilo zkrátit na dvanáct minut. A celý ten test od zahájení analýzy do konce bude trvat hodinu. A třetí věc: při jedné analýze stanovíme jak onemocnění covid-19, tak chřipku typu A a typu B.

* ČVUT zase pomáhala mimo jiné vyrábět plicní ventilátory, máte ještě nějaké další projekty?

Testujeme určité materiály do roušek, které by usmrtily vir.

* Vidíte, říkáte, že roušky jsou nesmysl, a na druhé straně vám tu studenti vyrábějí super roušky.

Ano, ale tyto roušky jsou samozřejmě široce využitelné i v likvidaci dalších virů, nikoliv jen koronaviru. Roušky se navíc v řadě provozů ve zdravotnictví a v jiných výrobních provozech nosí a nosit budou. Takže pokud bude rouška efektivní a bude likvidovat viry a bakterie, tak velmi pomůže.

* Dokážete si představit, že začnete semestr na dálku?

To by bylo velmi nešťastné. Zvládli bychom to, ale to budeme všichni ve vězení doma u počítačů? Nadosmrti? Klade si někdo tuto otázku? Ten virus tady je. My ho rouškou nezabijeme. Stejně jako je tady chřipka, je tady i koronavirus. Samozřejmě, velké přednášky můžete nahradit seminární formou, ale nedokážu si představit, že studenti budou zase v sociální izolaci.

***

Roušky ve školách jsou nesmysl. Jestli si někdo během dne má sedmkrát nasadit roušku, tak je to hloupost.

 

 

Zaúčtováno v Jiné, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví