Jak to vidí Tomáš Zima

Dnes jsme s paní redaktorkou Zitou Senkovou v Českém rozhlase Dvojka hovořili kromě dalších témat o tom nejožehavějším a tolik diskutovaném – koronaviru.

Koronavirus nevymýtíme. Nemůžeme žít v oplexisklovaném Česku. Kdy vláda uvolní pravidla?

Jako lékař se setkávám s nemocnými novým typem koronaviru. Sen o vymýcení nemoci COVID-19 lze srovnat s vymýcením pravých neštovic v 80. letech. Pravé neštovice byly vymýceny v roce 1980. Ale ještě v roce 1967, to znamená 13 let před tím, bylo na zemi nakaženo 15 milionů lidí a dva miliony umřely.

Nemůžeme se zapouzdřit

Pokud chceme nějakou nemoc vymýtit, potřebujeme na to léta a desetiletí. Ale myslím, že koronavir nevymýtíme. Můžeme ho určitým způsobem držet na uzdě. Můžeme získat imunitu a zvyknout si. Podobně jako na chřipku.

Je dobré, že je ta infekce rozložená v čase. Nemůžeme se tady ale zapouzdřit, udělat plexisklovou hranici kolem České republiky a říci si, že se buď promoříme, nebo to budeme mít všichni. A čekat, jak to dopadne v okolí. To prostě v roce 2020 není možné.

Kdo je COVID-19 pozitivní, nemusí mít nemoc. A když se s COVID-19 pozitivním setkáte, neznamená to, že jste okamžitě nakažen. Přenos není stoprocentní. Musí tam být dlouhodobý kontakt.

Vláda nemá plán na uvolnění

Očekával bych, že vláda zveřejní nějaký plán, kdy a na základě jakých parametrů se to bude uvolňovat. Protože zatím je to nahodilé. Nyní řekneme: Nyní je těch případů hodně, tak to prodloužíme ještě o deset dní. Ale co za deset dní? Těch případů bude ještě více!

Takže to prodloužíme o dalších deset dní? Vždyť to bude mít na životy skoro všech obyvatel Česka drastické důsledky. Polovina lidí v České republice nemá úspory. I tohle je třeba zvážit. Proč vláda nechystá zákon proti šmelině? Jsou lidé, kteří na téhle situaci chtějí vydělat.

Nosit roušky?

Podle Světové zdravotnická organizace (WHO) totiž nemá smysl. Naopak lidi vystavuje většímu riziku. Pokud je někdo nemocen nebo je v práci vystaven kontaktu s větším množstvím lidí, jsou roušky jednoznačné.

Na plošné nošení roušek se názory odborníků liší. Já říkám, že rouška je určitým signálem, že ten člověk myslí víc na to, že tu infekci může šířit. Protože u 80 % lidí se koronavir neprojeví nebo se projeví velmi malými příznaky.

Další témata rozhovoru: jaké jsou kapacity našeho zdravotnictví; v čem se liší, od italského; kde epidemii nejlépe zvládají; jak správně číst v koronavirových statistikách.

Celý rozhovor lze vyslechnout zde:
https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-koronavirus-nevymytime-nemuzeme-zit-v-oplexisklovanem-cesku-kdy-vlada-8151230

Na videu:

https://dvojka.rozhlas.cz/tomas-zima-koronavirus-nevymytime-nemuzeme-zit-v-oplexisklovanem-cesku-kdy-vlada-8151230

Zaúčtováno v Jiné, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví