Politika do škol patří. I tady jsou občané

V den oslav založení Univerzity Karlovy  jsem byl hostem v Českém rozhlase Dvojka v pořadu Jako to vidí…, kde jsme s paní redaktorkou Zitou Senkovou hovořili o výročí Univerzity Karlovy (7. dubna 1348), o výstražné stávce studentů “VyjdiVen” , o tom zda patří politika do škol, o složkách platů vysokoškolských pedagogů, o zdravotní gramotnosti populace, či zneužívání antibiotik. 

Politika do škol patří. Něco jiného je ale organizování nějakých politických stran a hnutí. To je velký rozdíl. 

 I na vysokých a středních školách jsou občané, kteří mají právo vyjádřit svůj občanský názor. Ale změnil bych označení stávka. Spíš bych volil slovo protest, demonstrace nebo protestní výzva. Stávka má přece jenom jiné parametry, o kterých by nám teď mohli povídat třeba Francouzi. Bylo to hnutí zdola, které iniciovalo pražské DAMU. 

Akce “VyjdiVen” byla podle mne zdviženým prstem, že se v tomto státě děje něco nedobrého. Další postup je teď  na politických stranách a hnutích. V podzimních parlamentních volbách tady totiž bylo pouze jediné antibabišovské téma. Nic jiného jsme ale neslyšeli, a když, tak to bylo hodně nedůvěryhodné. 

Přece nikdo nevěří politikům, kteří čtyři roky seděli ve vládě a teď nám tvrdí, že je jejich cílem zvyšovat platy. Každého musí napadnout: Tak co jste tam tak dlouho vůbec dělali? To je přece úsměvné.

Zažíváme na vlastní kůži vyprázdnění idejí našich politických stran. Někdy z toho čouhá jako sláma z bot, že jim jde jen o to být u porcování medvěda. Ale neříkám, že se tak chovají úplně všichni. Najdou se politici, kteří opravdu chtějí sloužit.

 

 
 
 
Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví