Iberoamerická cena o nejlepší studentskou práci

Iberoamerická cena o nejlepší studentskou práci zná své vítěze. 
V reprezentačních prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy byly dnes slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší studentskou práci se vztahem k  Latinské Americe či Pyrenejskému poloostrovu – Iberoamerická cena.

Univerzita Karlova získala druhé místo, které obsadil student Filozofické fakulty  Matouš Hartman za práci, ve které analyzuje rozhovory se čtyřmi Čechy, kteří 11. září 1973 zažili státní převrat v Chile. Odpovědi dotazovaných ukazují, co znamenalo pocházet z Východu v Chile roku 1973, zda bylo složité uniknout ze země, jak se vojáci chovali k cizincům a také to, co si Čechoslováci mysleli o Allendově socialismu a režimu vojenské junt.

První a třetí místo obsadily studentky Masarykovy univerzity Kateřina Rottová a Alice Hříbalová. Jejich práce byly zaměřeny na analýzu motivu kentaura ve vybraných povídkách významného portugalského spisovatele Josého Saramaga a na koncept Moebiovy pásky a její metaforickou funkci ve vztahu s povídkovou tvorbou Julia Cortázara. Čestné uznání převzala Kateřina Lamaczová z Univerzity Palackého v Olomouci.

Soutěž pro vysokoškolské studenty pořádají zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí akreditovaných v České republice. Porota, složená z nejvyšších zástupců velvyslanectví Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika, Peru, Portugalska, Španělska a Venezuely vybírala z 23 přihlášených textů zaměřených na problematiku latinskoamerických zemí a zemí Pyrenejského poloostrova, psaných ve španělském či portugalském jazyce.

Iberoamerická cena se udílí od roku 1994 a je jedinou svého druhu v Evropě. Zúčastnit se jí mohou vysokoškolští studenti bakalářského a magisterského programu, kteří jsou české národnosti, žijí v České republice a předloží vlastní vědeckou práci s přímým vztahem k Latinské Americe nebo Pyrenejskému poloostrovu.

Na slavnostním předání byli přítomni představitelé pořádajících velvyslanectví, tj. Argentiny, Brazílie, Chile, Kuby, Mexika, Peru, Portugalska, Španělska a Venezuely.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Univerzita Karlova udržuje úzkou spolupráci s Iberoamerickými zeměmi. Partnery Univerzity Karlovy jsou aktuálně téměř dvě desítky vědeckých pracovišť v těchto zemích.

Foto: René Volfík

Projev rektora UK final (2)

Projev náměstkyně ministra školství

Projev dr Solomón Lerner Febres docx

Zaúčtováno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví