Jak to vidí Tomáš Zima: Soud rozhodl, že prezident není nad zákony

S paní redaktrkou Věrou Štechrovou jsme v pořadu Českého rozhlasu Dvojka hovořili o kauze nejmenovaných profesorů, migrační krizi a obchod s lidmi, o vysídlení Němců z českého pohraničí, o dvouletých dětech ve školkách.

Prezident ČR Miloš Zeman vzal zpět kasační stížnost proti rozsudku, podle kterého má znovu rozhodnout o profesuře fyzika Ivana Ošťádala, uměleckého historika Jiřího Fajta. Prezident je původně odmítl jmenovat. Ve věci teď prý rozhodne na základě podkladů, které si prostřednictvím ministerstva školství vyžádal od Univerzity Karlovy. 

Městský soud vynesl rozsudek, ve kterém uložil prezidentu rozhodnout ve věci jmenování a že má být učiněn správní akt a že prezident republiky v demokratickém státě není nad zákony a má učinit rozhodnutí na základě vůle univerzity, která se projevila tajným hlasováním ve vědecké radě.

Podklady byly dodány už před třemi lety ve standardní formě prostřednictvím ministerstva školství tak jako u všech návrhů na jmenování profesorů. V tomto případě jsme byli dvakrát dotazováni, veškeré podklady jsme samozřejmě poskytli Pražskému hradu.

Právník Hradu dále uvedl, že prezident o věci rozhodne v řízení obdobném správnímu. Věc se bude prý posuzovat meritorně, tj. co do jejího základu. Jak chce rozhodovat o něčem meritorně, co mu nepřísluší? To ten soud jasně řekl. To budou právníci Hradu nebo pan prezident posuzovat kvalitu odborných publikací? Jsem na to velmi zvědav. 

Soud v rozsudku, kde říká, že prezident má znovu rozhodnout, upozorňuje na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, jestli kandidát splňuje podmínky.             
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Tomáš Zima, rektor UK, a fyzik Ivan Ošťádal během procesu s prezidentem Milošem Zemanem.
Foto: Martin Svozílek

 

Celý rozhovor můžete vyslechnout zde:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/4011606

 

Označeno v Jiné, Konopí pro léčebné účely a alkohol, Média, Politika, Věda a výzkum, Vysoké školství, Zdravotnictví